Ако желаете можете да изпратите данни за Ваше научно събитие като попълните формуляра в нашия сайт за научни събития www.arpharm-e4ethics.org.
СъобщетеARPharM и компаниите, членуващи в организацията, осъзнават важността от предоставянето на точна, справедлива и обективна информация за лекарствените продукти, така че да могат да бъдат взети рационални решения за тяхното използване.Етичният кодекс на научноизследователската фармацевтична индустрия в България отговаря на общата правна рамка, установена от Директива 2001/83 на Съвета на Европейските общности (дял VIII и VIIIa – стр.49-54), българския закон за лекарствените продукти и Кодекса на EFPIA за промоция на лекарства, отпускани по лекарско предписание, и взаимодействие с медицински специалисти, които въвеждат норми, регулиращи предоставянето на информация, промоция и реклама на лекарствени продукти.
Етичният кодекс на Асоциацията има за цел да гарантира, че фармацевтичните компании, които осъществяват промоция и реклама на лекарства, взаимодействат с предписващите лекари открито, избягвайки заблуждаващи практики и без да допускат потенциален конфликт на интереси с медицинските специалисти и в съответствие със законовите и подзаконови актове.
МС (Медицински специалист) е лекар, лекар по дентална медицина, фармацевт, професионалист по здравни грижи или всяко друго лице, което в процеса на своята професионална дейност може да предписва, закупува, доставя или прилага лекарствени продукти.
Всяка практика, която може да създаде объркване относно целите на научно и образователно мероприятие, спонсорирано от компании, членуващи в ARPharM, или мероприятие, за участие в което компании, членуващи в ARPharM, спонсорират медицински специалисти, не трябва да бъде толерирана.
Чрез e4ethics ARPharM поддържа мониторинг на националните събития, предназначени за медицински специалисти, провеждащи се в България, чрез предварителна оценка с оглед на Етичния кодекс на Асоциацията. Компаниите, членуващи в Асоциацията, се насърчават да се консултират с e4ethics и да се съобразят приложимите правила и разпоредби, когато вземат решение дали да спонсорират, участват или сътрудничат в дадено събитие.
Първоначално ARPharM ще се фокусира върху основните национални събития в България – т.е. събития, на които се очаква да присъстват над 50 участника. Всяко събитие ще бъде оценявано с оглед на приложимите стандарти за гостоприемство, заложени в разпоредбите в Член 10 от Етичния кодекс на Асоциацията.
Процесът на предварителната оценка включва екип от оценяващи, назначен от УС на Асоциацията. За повече информация, моля консултирайте се с observations index.
Заключенията от предварителната оценка се публикуват в e4ethics, с цветен код за всички 5 области, заложени в чл.10 от ЕК на Асоциацията:
Предварителната оценка на събитията, оповестена на arpharm-e4ethics, не може при никакви обстоятелства да се тълкува като решение за качеството или съдържанието на научната програма, или на качествата на лекторите.
Всяка компания индивидуално решава дали да спонсорира/участва в събитие. Компаниите членки в Асоциацията следва да се допитват до нормативните актове и разпоредби, които се прилагат, преди да решат да спонсорират, да участват или сътрудничат в събитие.
За всяко събитие общата информация (извлечена от публични източници, по-специално интернет страници на събития, други източници в интернет или посредством членовете на Асоциацията) включва:
За да намерите информация за конкретно събитие в базата данни, може да търсите чрез следните класификации:
ARPharM може да актуализира информацията, включена в arpharm-e4ethics, във всеки момент. Затова регулярното консултиране с информацията, налична на сайта, е препоръчително.
Всеки въпрос, предложение, коментар или пояснение може да получите на следния имейл адрес: info@arpharm-e4ethics.org.
Решението за спонсориране/участие в дадено събитие е индивидуално. Компаниите, членуващи в Асоциацията, следва винаги да имат предвид приложимите правила и разпоредби при решение да спонсорират, участват или сътрудничат в събитие, предназначено за медицински специалисти.