top of page
news.png

Новини и прес съобщения

Научно събитие

Ако желаете можете да изпратите данни за Ваше научно събитие като попълните формуляра в нашия сайт за научни събития www.arpharm-e4ethics.org.

Експерти и политици: Нужни са инвестиции, ефективност и резултати в здравеопазването

22.06.2021 г., София

Българското здравеопазване трябва да направи стратегически скок, според участници в дискусия за бъдещето на системата.

На 22 юни 2021 г. се проведе онлайн дискусия с представители на основните политически партии, на служебното правителство и на здравните власти на тема „Инвестиции в здравеопазването“. Тя се организира от инициативата „Заедно за повече здраве“, в която участват Българския лекарски съюз (БЛС), Българския фармацевтичен съюз (БФС) и Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (ARPharM).

Модераторът на дискусията Деян Денев, изпълнителен директор на ARPharM, обясни, че целта на форума е да се обсъдят увеличаването на публичните инвестиции в здравеопазването и оптимизиране на контрола и ефективността на системата като част от стратегическия дневен ред на страната, нуждата от обновяване на инвестиционната стратегия в сектора с оглед постигане на по-добри здравни резултати, очакванията за 2022 г. в контекста на забавена диагностика и лечение през 2020 и 2021 г. в резултат от пандемията. „Българското здравеопазване трябва да направи стратегически скок и да се приземи там, където е здравеопазването на много страни в Европейския съюз“, каза Денев.

Избран е нов управителен съвет на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България

31 май 2021 г., София

Д-р Светослав Ценов е новият председател на УС на ARPharM

На редовно отчетно-изборно заседание на Общото събрание на Асоциация на научноизследователските фармацевтични производители в България (ARPharM), проведено на 18 май 2021 г., бе избран нов състав на Управителния съвет (УС) на сдружението.

За председател на УС на ARPharM с двегодишен мандат е избран д-р Светослав Ценов, директор за България, Румъния и Унгария на фармацевтична компания Astellas, а заместник-председател по традиция на приемственост става д-р Красимира Чемишанска, изпълнителен директор на Амджен България и досегашен председател на асоциацията.

Останалите членове на УС на ARPharM са: Г-жа Екатерина Карпузова - Байер България, д-р Ана Цакова – Мерк България, г-н Сава Тодоров - Мерк Шарп и Доум България, Г-н Хишам Сабри - Рош България и Г-н Тодор Кесимов - Такеда България

Партньорите в инициативата „Заедно за повече здраве“ настояват публичните инвестиции за здраве да се увеличат от 4.2% на 8% от БВП

02.03.2021 г., София

Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители (ARPharM), съвместно с Българския лекарски съюз и Българския фармацевтичен съюз, стартира третия етап от кампанията „Заедно за повече здраве“, която е фокусирана върху очертаването на значението на сектор здравеопазване като част от националната сигурност и необходимостта от увеличаване на публичните инвестиции в българското здравеопазване.

Ключовите организации на заинтересованите страни се обединиха зад общи принципи за ускорено развитие на българското здравеопазване и настояха политическите партии да постигнат и следват консенсус за подобряване на резултатите в здравеопазването в България чрез увеличаване на публичните инвестиции до 8% от БВП до 2025 г., въвеждане на електронно здравеопазване, подобряване на достъпа на пациентите до съвременни терапии и измерване на ключови здравни показатели.

БОРБАТА С COVID – 19


Иновативните фармацевтични компании подкрепят българската здравна система в борбата срещу COVID-19
Дарения на обща стойност 2 400 000 лв.

01.07.2020 г., София

Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители (ARPharM) и членуващите в нея фармацевтични компании са ангажирани с глобалната борба срещу пандемията COVID-19 или коронавирус. Мислите ни са с хората, засегнати от инфекцията, и техните близки, както и с лекарите и фармацевтите, които са на предната линия в борбата за преодоляването на пандемията.

Научноизследователската фармацевтична индустрия е фокусирана върху три ключови области:

• разработването на диагностични методи, създаването на нови ваксини и лекарствени терапии, които да послужат в борбата срещу COVID-19;

• подпомагане на правителствата и здравните системи на местно ниво;

• гарантиране на доставката на лекарства за пациентите, които се нуждаят от тях.

Позиция на ARPharM във връзка с взаимодействие между фармацевтичните компании и медицинските специалисти в условията на пандемия

12.05.2020 г., София

Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители (ARPharM) и членуващите в нея фармацевтични компании са ангажирани с глобалната борба срещу пандемията COVID-19 в следствие на коронавирус. Мислите ни са с хората, засегнати от инфекцията, и техните близки, както и с лекарите и фармацевтите, които са на предната линия в борбата за преодоляването на пандемията.

Научноизследователската фармацевтична индустрия е фокусирана върху три ключови области:

разработването на нови ваксини, диагностика и лекарствени терапии, които да послужат в борбата срещу COVID-19 – около 7 кандидати за ваксини и над 30 антивирусни лекарства в различни етапи на развитие или употреба понастоящем се изследват от иновативните фармацевтични компании в над 25 клинични изпитвания, за да се установи дали те са ефективни за предпазване или при лечение на пациенти с COVID-19.

Европейската седмица на имунизациите, 20–26 април 2020

Европейският регион на СЗО отбелязва Европейската седмица на имунизациите (ЕСИ), за да повиши вниманието към ролята и важността на имунизациите в предпазването от заболявания и съхраняването на живота.

Европейската седмица на имунизациите е събитие, което започна през 2005 г. с цел да повиши вниманието към имунизациите и правото на всяко дете да бъде защитено чрез тях от ваксинопредотвратими заразни болести. Събитие, което постепенно се превърна в една от най-значимите кампании насочени към общественото здраве в Европейския регион.

От началото на 2020 г., ние живеем в изключителен период – време на пандемия от COVID-19. Време, в което основните ни приоритети са свързани със защитата от заразяване и с усилията на медицинската общественост и на обществото да ограничим разпространението на коварния вирус. Време на надежда към създаването на ваксина, която да предпазва от COVID-19.

ARPharM и членуващите в нея фармацевтични компании работят денонощно за да осигурят непрекъснати доставки на лекарства въпреки пандемията COVID-19

Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители (ARPharM) и членуващите в нея фармацевтични компании са ангажирани с глобалната борба срещу пандемията COVID-19 или коронавирус. Мислите ни са с хората, засегнати от инфекцията, и техните близки. Научноизследователската фармацевтична индустрия е фокусирана върху три ключови области:

  • разработването на нови ваксини, диагностика и лекарствени терапии, които да послужат в борбата срещу COVID-19;

  • подпомагане на правителствата и здравните системи на местно ниво;

  • гарантиране на доставката на лекарства за пациентите, които се нуждаят от тях.

Коронавирус – отговори на вашите въпроси

Какво е коронавирус?

Коронавирусите са голямо семейство вируси, които могат да причинят заболявания при животни и хора. При хората е известно, че няколко коронавируси причиняват респираторни инфекции, вариращи от обикновена настинка до по-тежки заболявания като Middle East респираторен синдром (MERS) и тежък остър респираторен синдром (SARS). Най-скоро[no откритият коронавирус причинява заболяването COVID-19.

COVID-19 е инфекциозното заболяване, причинено от най-скоро открития коронавирус. Този нов вирус и болест бяха неизвестни преди началото на епидемията в Ухан, Китай, през декември 2019 г.

Какво прави индустрията в Европа, за да подпомогне битката срещу коронавируса?

Като индустрия ние #НямаДаСпрем да се броим с пандемията COVID-19 и предотвратяването на бъдещи огнища. Първите ни мисли са с всички засегнати от пандемията на коронавирус.

Научноизследователските фармацевтични компании разработват нови ваксини, диагностични методи и проучват над 30 антивирусни препарата за борба с пандемията COVID-19

02.03.2020 г., София Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (ARPharM) и членуващите в нея фармацевтични компании са ангажирани с глобалната борба срещу пандемията COVID-19 и коронавирус. Мислите ни са с хората, засегнати от инфекцията, и техните близки, както и с лекарите и фармацевтите, които са на предната линия в борбата за преодоляването на пандемията. Научноизследователската фармацевтична индустрия е фокусирана върху три ключови области: • разработването на диагностични методи, създаването на нови ваксини и лекарствени терапии, които да послужат в борбата срещу COVID-19; • подпомагане на правителствата и здравните системи на местно ниво; • гарантиране на доставката на лекарства за пациентите, които се нуждаят от тях.

За четвърта поредна година фармацевтичната индустрия в Европа оповести предоставянето на стойност

През юни 2019 г. за четвърта поредна година фармацевтичната индустрия в Европа оповести предоставянето на стойност. Предоставянето на стойност от една страна е за научноизследователска и развойна дейност, а от друга в подкрепа участието и организирането на научно-образователни събития като семинари, конференции и конгреси.

Правилата и условията на оповестяването са заложени в Кодекса за оповестяване на Европейската федерация на фармацевтичните индустрии и асоциации. България, като член на европейското семейство, е част от този процес.

Какво следва?

Болестите никога няма да спрат или да изчезнат. За щастие, не спират нито науката и изследователите. Точно както не спряха през 80-те години, когато иглата и спринцовката бяха единственият известен начин за инжектиране на инсулин, или през 90-те години, когато ХИВ означаваше смъртно наказание, или през 2000-те, когато унищожаването на раковите, засегна и здравите клетки.

Какво би означавало да се забави началото на болестта на Алцхаймер? Може ли антителата да забавят нашата резистентност към антибиотици и да помогнат за преодоляване на бактериалните инфекции? Какви клетъчни терапии ще са необходими, за да се избегне завинаги агресивна химиотерапия? А има ли потенциал за генна терапия, която да намали нуждата от доживотно лечение?

bottom of page