Новини и прес съобщения
Научно събитие
Ако желаете можете да изпратите данни за Ваше научно събитие като попълните формуляра в нашия сайт за научни събития www.arpharm-e4ethics.org.
Какви ползи носят новите класове лекарствени терапии на пациентите, обществото и икономиката?
Има ли риск НЗОК да остане без средства за лекарства през 2025 г.?
На 8 ноември в клуб Перото ARPharM организира семинар за журналисти на тема „Рискове и възможности при заплащането на лекарствени продукти от НЗОК“. Експерти и индустрия споделиха, че през последните години достъпът на българските пациенти до иновативни лекарствени терапии, заплащани от НЗОК, се разширява. Българските лекари налагат в медицинската практика съвременни терапевтични подходи за лечение на основни заболявания, които осигуряват по-добър терапевтичен отговор, увеличават продължителността на живота и годините живот в добро здраве, както и носят ползи за икономиката на страната измерени чрез принос към БВП. Анализ на HTA.ООД показва, че съвременните класове лекарствени терапии са добавили средно 10 г. живот, съобразен с качеството за 126 000 пациенти, получаващи заплащано от НЗОК лекарствено лечение.
Това обаче се случва на фона на намаляващите възможности на НЗОК да финансира лекарственото лечение и да задоволи нарастващите здравни потребности на пациентите. За да се справи със скритият бюджетен дефицит и да се разплати с болници и аптеки за предписаните от лекарите медикаменти НЗОК все повече разчита на отстъпките, които фармацевтичните компании осигуряват. С всяка година, денят в който заложеният бюджет за лекарствено лечение се изчерпва настъпва все по-рано. Ако през 2021 г. денят на нулевият бюджет за лекарства е 30 октомври, то през тази година той е 13 септември. Този модел е уязвим и наближава своята точка на пречупване, моментът, в който НЗОК няма да може да се разплаща в пълен размер с болници и аптеки за приложените и отпуснати от тях лекарства, предписани от българските лекари. Нужно е подобряване на финансирането на реимбурсацията на лекарства от НЗОК и промяна на модела на договаряне на отстъпки.
На прага на новата бюджетна процедура за следващата година иновативната фармацевтична индустрия в България настоя за поне 15% увеличение на средствата на НЗОК за лекарства и предложи частична промяна на модела на договаряне на отстъпки чрез въвеждане на ограничение в размера им, така че компаниите да могат устойчиво да изчисляват поетия финансов риск при доставката на лекарства, заплащани от НЗОК.
Директорът на ARPharM Деян Денев и експертите в събитието д-р Славейко Джамбазов, доц. д-р Ася Консулова, Аркади Шарков, адв. Петър Петров и д-р Антоанета Тончева, се обединиха около необходимостта от приоритизиране на инвестицията в здраве, запазване и подобряване на достъпа до фармацевтична иновация.